Niektórzy myślą, że cukrzyca to choroba, która dotyka tylko ludzi w starszym wieku. Jednak nie tylko seniorzy są zagrożeni cukrzycą. Tę chorobę diagnozuje się coraz częściej u ludzi młodych, szczupłych i sprawnych fizycznie. Przyczyny bywają różne.

Złe wyniki

Kiedy ktoś otrzymuje wynik, że jego poziom cukru we krwi jest nieprawidłowy, zazwyczaj analizuje przyczyny takiego stanu rzeczy. Taki wynik można otrzymać w różnych okolicznościach. Mogą być to po prostu kontrolne badania u lekarza rodzinnego. Mogą być to także badania medycyny pracy. Niektóre kobiety w ciąży dowiadują się o cukrzycy ciążowej, mimo że wcześniej nie miały żadnych symptomów tej choroby. Życiowe sytuacje są różne. Trzeba jednak poznać źródło złego wyniku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest po prostu powtórzenie tego badania. Wtedy można wykluczyć pomyłkę laboratorium. Dzięki temu człowiek będzie miał pewność, w jakiej kondycji jest jego zdrowie. Poziom cukru można zbadać ze zwykłego badania krwi. Nie jest to badanie specjalnie bolesne oni kłopotliwe. Można wykonać je każdego dnia.

Wyniki zgodne ze stanem rzeczywistym

Udając się do laboratorium na badanie poziomu glukozy we krwi, należy uprzednio sprawdzić, czy człowiek spełnia wszelkie warunki do tego badania. Przede wszystkim takie badanie należy wykonywać na czczo. Oznacza to brak jedzenia i picia przez 8 godzin przed badaniem. Poprzedniego dnia wieczorem wskazane jest jedzenie lekkiej kolacji. Rano można wypić co najwyżej odrobinę wody. Nie należy żuć żadnych cukierków ani gum. To może poważnie zaburzyć wyniki. Wiele osób nie stosuje się do tych zaleceń, a przez to wyniki wychodzą niezgodne z rzeczywistością. Jest to bardzo kłopotliwe zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza zlecającego badania.

Choroba dziedziczna

Osoby, które mają w swojej rodzinie przypadki cukrzycy muszą uważać szczególnie. W pewnym momencie ich życia zaczyna się zazwyczaj walka o prawidłowy poziom cukru we krwi. Skłonności do cukrzycy mogą być genetyczne. Jednak o wiele bardziej liczą się codzienne wybory życiowe danego człowieka. Chodzi tutaj oczywiście o dietę i nawyki związane z aktywnością fizyczną. Nawet najgorsze geny nie powinny zaszkodzić, jeżeli ktoś nie spożywa słodyczy, uprawia sport, nie pije gazowanych słodzonych napojów, a dodatkowo dba o to aby jeść tylko potrawy nieprzetworzone, a w jego diecie królują potrawy roślinne. Styl życia jest zdecydowanie najważniejszy. W ten sposób naprawdę można uzyskać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Warto, aby coraz więcej ludzi się o tym przekonało, zamiast zrzucać winę na genetykę.

Post Author: admin