Odleżyna jest martwicą tkanek, najczęściej powstałą w wyniku unieruchomienia pacjenta w łóżku. Zagrożony może być także pacjent siedzący długo na wózku. Zmiany dotyczą naskórka, jednak zdarza się, że docierają aż do mięśni i kości. Łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu. Odleżyna może bardzo szybko powstać, a czas jej leczenia jest zawsze dużo dłuższy. W trudnym procesie leczenia pomoże maść na odleżyny, krem na odleżyny oraz żel na odleżyny.
Jak dbać o pacjenta z odleżynami?
Najskuteczniejszą metodą walki z odleżynami jest prewencja. W leczeniu obowiązuje kontynuacja wszystkich działań profilaktycznych. Prawidłowa pielęgnacja skóry chorego jest podstawą. Należy zmieniać pozycję ciała minimum co 2 godziny. Właściwie ubierać chorego w przewiewne ubrania, by nie było zagnieceń, także w pościeli. Zadbać o odpowiednie odżywianie i nawadnianie chorego. Jeśli rany już są stosuje się preparaty lecznicze, czasem specjalistyczne opatrunki lub konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Preparaty lecznicze
Wybór preparatów leczniczych w postaci maści, kremu czy żelu na odleżyny jest bardzo szeroki (zobacz tutaj). Ważne, żeby preparaty nie posiadały substancji zapachowych. W składzie jest:
- allantoina przyspiesza gojenie, znosi świąd i pieczenie
- pantenol odżywia skórę, ułatwia szybką regenerację
- witaminy A, E, F działają nawilżająco, przywracają elastyczność, chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych
- składniki dodatkowe np. propolis jest antybakteryjny, dezynfekujący. Cynk posiada właściwości wysuszające. Cholesterol silnie natłuszcza. Antybiotyk zwalcza infekcje bakteryjne.
Pomimo postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w przemyśle farmaceutycznym, odleżyny to nadal duży problem pielęgnacyjny.