maść na odleżyny

Odleżyna jest martwicą tkanek, najczęściej powstałą w wyniku unieruchomienia pacjenta w łóżku. Zagrożony może być także pacjent siedzący długo na wózku. Zmiany dotyczą naskórka, jednak zdarza się, że docierają aż do mięśni i kości. Łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu. Odleżyna może bardzo szybko powstać, a czas jej leczenia jest zawsze dużo dłuższy. W trudnym procesie leczenia pomoże maść na odleżyny, krem na odleżyny oraz żel na odleżyny.

Jak dbać o pacjenta z odleżynami?

Najskuteczniejszą metodą walki z odleżynami jest prewencja. W leczeniu obowiązuje kontynuacja wszystkich działań profilaktycznych. Prawidłowa pielęgnacja skóry chorego jest podstawą. Należy zmieniać pozycję ciała minimum co 2 godziny. Właściwie ubierać chorego w przewiewne ubrania, by nie było zagnieceń, także w pościeli. Zadbać o odpowiednie odżywianie i nawadnianie chorego. Jeśli rany już są stosuje się preparaty lecznicze, czasem specjalistyczne opatrunki lub konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Preparaty lecznicze

Wybór preparatów leczniczych w postaci maści, kremu czy żelu na odleżyny jest bardzo szeroki (zobacz tutaj). Ważne, żeby preparaty nie posiadały substancji zapachowych. W składzie jest:

  1. allantoina przyspiesza gojenie, znosi świąd i pieczenie
  2. pantenol odżywia skórę, ułatwia szybką regenerację
  3. witaminy A, E, F działają nawilżająco, przywracają elastyczność, chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych
  4. składniki dodatkowe np. propolis jest antybakteryjny, dezynfekujący. Cynk posiada właściwości wysuszające. Cholesterol silnie natłuszcza. Antybiotyk zwalcza infekcje bakteryjne.

Pomimo postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w przemyśle farmaceutycznym, odleżyny to nadal duży problem pielęgnacyjny.

Post Author: admin