Jaskra jest jedną z najpowszechniej występujących chorób oczu. Jest przy tym jedną z najgroźniejszych, ponieważ nieleczona lub późno zdiagnozowana, doprowadzić może nawet do całkowitej utraty wzroku w oku, które będzie nią dotknięte. Na czym polega ta choroba, jak ją można zdiagnozować, i przede wszystkim jak się ją leczy?
Jakie są przyczyny jaskry?
Żeby zrozumieć przyczyny i objawy jaskry, trzeba najpierw nieco poznać działanie oka. W przedniej jego części, a dokładniej w komorze oka, non stop krąży i przepływa ciecz wodnista. Jest ona stale produkowana i odpowiednimi kanalikami odprowadzana z oka. Celem tej cieczy jest stałe odżywianie oka, co zapewnia jego poprawne działanie. Cały ten mechanizm działania bez zarzutu, jeśli zachowana jest równowaga pomiędzy ilością cieczy, która jest produkowana, a tą, która jest oprowadzana. Kluczem w tym wypadku jest odpowiednie cienienie wewnątrz gałkowe, które determinowane jest ilością cieczy znajdującej się wewnątrz tej przestrzeni.
Problem pojawia się w chwili, gdy ciecz ta nie jest poprawnie odprowadzana, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz gałkowego, a to z kolei powoduje z czasem powstawanie jaskry, czyli degradację nerwu wzrokowego.
Jak leczyć jaskrę?
Jak zatem można się domyślić, leczenie jaskry przebiega w głównej mierze na tym, aby utrzymywać stabilne i w miarę możliwości niskie ciśnienie cieczy wodnistej wewnątrz oka. Niestety obecna medycyna nie potrafi w żadnym stopniu regenerować uszkodzenia nerwu wzrokowego, więc jeśli nastąpiła w pewnym stopniu jego degradacja, będzie ona już nieodwracalna, a leczenie będzie polegało na niedopuszczeniu do kolejnych zmian i uszkodzeń.
Leczenie podzielić można na farmakologiczne, które polega na podawaniu odpowiednich kropli do oka i proszków podawanych doustnie. Ich działanie powoduje zmniejszenie ciśnienia wewnątrz oka.
Niestety takie leczenie sprawdza się najczęściej na zaledwie kilka lat, po czym środki farmakologiczne stają się coraz mniej skuteczne. W takiej sytuacji należy wdrożyć drugą metodę leczenie, czyli operacyjną. Polega ona na utworzeniu nowych form odpływu cieczy, a zrealizować to można poprzez zabieg laserowy lub chirurgiczne utworzenie nowych dróg odpływu.