Tę roślinę zna każdy. Łopuch, dziady, głowacz to zwyczajowe nazwy łopianu. Najbardziej znane są owoce tego chwastu, popularnie zwane rzepami. Niewiele osób wie, że łopian to cenna roślina lecznicza i kosmetyczna, a niektóre jej części są jadalne.
Łopian służy zdrowiu
Ta dwuletnia roślina, należąca do rodziny astrowatych, jest w Polsce rodzimym gatunkiem. Rośnie praktycznie wszędzie, dlatego zalicza się go do roślin ruderalnych.
Od dawna łopian stosowany jest w medycynie ludowej, Jego właściwości potwierdzono obecnie badaniami, a korzeń i rzadziej ziele wykorzystuje się szeroko w fitoterapii.
Roślina ma silne działanie przeciwbakteryjne, grzybobójcze i przeciwzapalne. Ze względu na działanie moczopędne i napotne, chętnie jest stosowana przy zapaleniu dróg moczowych. Wykorzystuje się także przy nieżytach przewodu pokarmowego, ponieważ wydziela sporo śluzów, a zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego.
Łopian ma też korzystne działanie przy niewydolności wątroby, bólach stawów oraz cukrzycy.
Kosmetyczne działanie łopianu
Wiele pań dobrze zna wpływ łopianu na urodę. Okłady z łopianowego wywaru skutecznie leczą niewielkie dolegliwości skórne, np. czyraki, trądzik czy inne wypryski. Zmniejsza uciążliwy świąd skóry.
Bardzo często preparaty z łopianu stosuje się do leczenia łupieżu. Można stosować gotowe szampony z ekstraktem z tej rośliny.
Łopian w postaci wywaru czy oleju doskonale wzmacnia włosy, gdy są łamliwe i bez blasku. Płukanki z łopianu zapobiegają wypadaniu włosów oraz poprawiają kondycję cebulek włosowych.
Smaczne frytki z łopianu
W dawnych czasach korzenie łopianu ratowały ludzi przed głodem na przednówku. Dziś niewiele osób wie, że można je jeść, choć są kraje, gdzie łopian jest rośliną uprawną (Japonia, Chiny). Korzenie mają smak słodko-gorzki. Jada się je po obróbce termiczne. Spożycie na surowo skutkuje zwykle nieprzyjemnymi wzdęciami. Doskonałe są frytki z łopianu. Robi się je jak zwykłe z ziemniaków.
Bardzo smaczne są też obrane łodygi i ogonki liściowe. Niektórzy polecają ich kiszenie.