Konopie od zawsze wzbudzały duże kontrowersje, warto jednak wiedzieć, dlaczego część z nich jest w Polsce legalna i powszechnie stosowana, natomiast część surowo zabroniona. To, co nazywamy mianem marihuany i konopi, to różne podgatunki tej samej rośliny.
Gatunki konopi, występujące w naturze:
- konopie indyjskie- Cannabis indica
- konopie dzikie- Cannabis ruderalis
- konopie siewne- Cannabis sativa
Cannabis sativa- konopie siewne
Konopie siewne, nazywane inaczej włóknistymi, są podgatunkiem właściwie nie zawierającym THC – składnika odpowiadającego za działanie psychoaktywne konopi. Zawartość nie przekracza 0,2%, co powoduje, że roślina nie daje efektu euforii i zmian percepcji. Gatunek sativa zawiera natomiast dużą ilość CBD, która jest substancją chemiczną odpowiadającą za medyczne działanie konopi. Olejki wytwarzane z tej rośliny mają korzystny wpływ na wydzielanie melatoniny, hormonu regulującego rytm dobowy dnia i nocy, ułatwiając zasypianie i poprawiając jakość snu. Produkty zawierające CBD wykazują też działanie uspokajające i przeciwbólowe, jak również powodują rozluźnienie mięśni. Cannabis sativa wykorzystywane są również do produkcji kosmetyków, takich jak kremy, szampony, czy balsamy do ciała.
Cannabis indica – konopie indyjskie
Podgatunek indica, czyli konopi indyjskich, pierwotnie występował na terenach Indii, Iranu i Afganistanu. Charakteryzuje się tym, że roślina jest niższa i bardziej rozgałęziona, oraz rośnie szybciej niż odmiana sativa, Roślina zawiera zarówno CBD, jak i THC, odpowiedzialny za działanie psychoaktywne. Efektem tego działania jest uczucie euforii, poprawa nastroju, wzmożona wrażliwość na bodźce oraz pobudzenie wyobraźni. W Polsce hodowla konopi indyjskich jest zabroniona.