owies

Owies jest jednym z najpopularniejszych produktów zbożowych na świecie. Owies jest jedną z najstarszych roślin zbożowych i od wielu pokoleń stanowi podstawowy składnik pożywienia. Owies stanowi bogate źródło roślinnych składników odżywczych, takich jak błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, witamina E, magnez, cynk i foliany. Jednak nie tylko wartości odżywcze owsa sprawiają, że jest on tak popularny; jest on również bardzo korzystny, ponieważ leczy wiele różnych dolegliwości. Wiadomo, że owies zawiera kilka fitoestrogenów zwanych lignanami, które działają jak naturalne przeciwutleniacze, neutralizując szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie. W tym artykule dowiemy się, w jaki sposób ziele owsa może chronić komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki i jak można je wykorzystać jako przeciwutleniacz.

W jaki sposób ziele owsa chroni komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki?

Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które nieustannie niszczą komórkowe DNA i białka, powodując stres oksydacyjny, który może prowadzić do takich chorób, jak nowotwory, choroby układu krążenia i choroba Alzheimera. Stres oksydacyjny jest w dużej mierze powodowany przez wolne rodniki – wysoce reaktywne cząsteczki, które powstają, gdy nasze komórki ulegają uszkodzeniu. Zdrowy organizm posiada naturalny mechanizm obronny przed stresem oksydacyjnym, ale gdy mechanizm ten zostanie przeciążony, pojawiają się choroby. Owies jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i błonnika pokarmowego, które pomagają organizmowi utrzymać prawidłową równowagę stresu oksydacyjnego. Po spożyciu owies szybko przekształca się w nieszkodliwą substancję zwaną beta-glikozydami owsianymi, które mają właściwości przeciwutleniające, pomagając chronić komórki przed stresem oksydacyjnym.

Korzyści płynące ze spożywania ziela owsa

  • Chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi
  • Ziele owsa jest bogate w przeciwutleniacze, zwłaszcza beta-glukozydy. Beta-glukozydy to przeciwutleniacze owsa, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed stresem oksydacyjnym spowodowanym nadmiarem wolnych rodników
  • Zapobiega cukrzycy – osoby chore na cukrzycę są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób serca, uszkodzenia nerek i chorób oczu. Beta-glukozydy z owsa mogą pomóc w zapobieganiu wielu z tych schorzeń poprzez utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i ochronę nerek przed uszkodzeniem. – U osób chorych na cukrzycę występuje zwiększone ryzyko chorób serca, uszkodzenia nerek i chorób oczu. Beta-glukozydy z owsa mogą pomóc w zapobieganiu wielu z tych schorzeń, utrzymując poziom cukru we krwi na normalnym poziomie i chroniąc nerki przed uszkodzeniem
  • Poprawia trawienie – beta-glukozydy owsa mogą być korzystne dla osób cierpiących na niestrawność. Pomagają one w rozkładzie pokarmu w żołądku, zwiększając zdolność do wchłaniania składników odżywczych i zapobiegając nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego.

Suszone ziele owsa dla lepszego zdrowia

Suszone ziele owsa można spożywać w postaci herbaty, płatków śniadaniowych lub proszku. Ponieważ owies jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, jest bardzo pomocny w usprawnieniu pracy jelit. Może również pomóc w zapobieganiu zaparciom i rakowi jelita grubego.

Podsumowując

Owies jest jednym z najbardziej pożywnych pokarmów. To zboże, uprawiane niemal w każdym kraju, jest bogate w minerały i witaminy, w tym białko, żelazo, cynk, witaminy B1, B2, E i K, magnez, miedź i wiele innych. Owies jest naturalnym źródłem beta-glukanu – błonnika, który zwalcza wolne rodniki i zapobiega ich przedostawaniu się do komórek organizmu. Owies ma również niski indeks glikemiczny i jest bogaty w beta-kryptoksantynę, przeciwutleniacz, który może zapobiegać chorobom serca. Owies może być spożywany w dowolnej postaci i jest doskonałym dodatkiem do diety, ponieważ jest bogaty w minerały i witaminy, ma niski indeks glikemiczny i jest doskonałym źródłem beta-glukanu, przeciwutleniacza, który zapobiega uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki.

Post Author: admin