lek na oparzenia

Oparzenie, czyli uraz skóry spowodowany działaniem wysokiej temperatury lub kontaktem ze żrącą substancją chemiczną, jest jednym z najczęstszych urazów. Szczególnie często poparzeniu ulegają dzieci. Bardzo ważne jest, aby znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz mieć w domowej apteczce odpowiednie i skuteczne środki do leczenia oparzeń.

Środki na oparzenia

Preparaty stosowane w leczeniu oparzeń na różnych etapach występują w kilku postaciach — maść na oparzenia, żel na oparzenia, krem na oparzenia.

Maści na oparzenia leczą ranę i mają właściwości bakteriobójcze. Zawierają również składnik znieczulający, który pomaga złagodzić ból w pierwszych dniach gojenia się rany.

Oprócz maści innym skutecznym sposobem leczenia jest krem na oparzenia. Zwykle stosuje się go w fazie gojenia się uszkodzonej tkanki, aby zapobiec powstawaniu blizn i bliznowców. Krem-pianka z pantenolem może być stosowany w przypadku oparzeń słonecznych i cieplnych. Jego działanie jest podobne do działania maści, ale krem ma lżejszą konsystencję w porównaniu z maścią i łatwiej wchłania się w skórę.

maść na oparzenia

Leczenie blizn pooparzeniowych

Blizny, które powstały w miejscu uszkodzenia skóry, mogą ulec zapaleniu, co często prowadzi do powstania blizny keloidowej, która wystaje ponad skórę. Tworzeniu się blizny keloidowej często towarzyszy swędzenie i pieczenie. Najczęściej znaczne blizny pooparzeniowe leczy się chirurgicznie. Blizna po oparzeniu jest usuwana przez wycięcie blizny, a następnie założenie szwu kosmetycznego. Następnie, po usunięciu szwów, nowa blizna jest leczona specjalnymi lekami zapobiegającymi przerostowi tkanki.

Post Author: admin