Każde profesjonalne laboratorium, musi zapewnić swoim pracownikom odpowiedniej jakości sprzęt. Warto jednak pamiętać, że wyposażenie laboratorium to nie tylko szkło laboratoryjne i odpowiednia aparatura. To również meble, wśród których nie sposób nie wymienić blatów laboratoryjnych. Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że blaty należą do podstawowego wyposażenia, bez którego praca w laboratorium jest praktycznie niemożliwa.
Wybierając blaty laboratoryjne należy mieć na uwadze, że są to elementy narażone na kontakt z różnego rodzaju niebezpiecznymi, szkodliwymi i toksycznymi substancjami. Dodatkowo, poza odczynnikami i ewentualnym materiałem biologicznym, blaty często mają kontakt z czynnikami mogącymi powodować uszkodzenia mechaniczne.
Dobrej jakości blaty laboratoryjne powinny być również odporne na znaczne wahania temperatury. Wyposażenie laboratorium w wytrzymałe blaty, spełniające najwyższe standardy związane z jakością i odpornością, stanowi podstawę do zapewnienia laborantom komfortowych i bezpiecznych miejsc pracy.
Jakie cechy powinien mieć dobry blat laboratoryjny?
Szukając konkretnych blatów laboratoryjnych należy mieć na uwadze, jaki rodzaj laboratorium chcemy wyposażyć. Nieco inny blat będzie się nadawał do laboratorium, w którym pracują np. mikrobiolodzy, a inny do laboratorium fizycznego lub zajmowanego przez zespół chemików. Wybierając blat należy zastanowić się nad jego rozmiarem.
Zbyt mały może uniemożliwiać wygodną pracę. Zbyt duży będzie niepotrzebnie zajmował przestrzeń. Kolejnym istotnym czynnikiem jest uwzględnienie, jakiego rodzaju substancje wykorzystywane są w danym laboratorium. Od tego bowiem będzie zależeć, jak bardzo odporny musi być wybrany blat. Szukając blatów laboratoryjnych warto zwracać uwagę na produkty renomowanych firm, oferujących wysokiej jakości produkty. Dzięki temu można mieć pewność, że kupiony blat będzie spełniał oczekiwania i przetrwa wiele lat w niezmienionym stanie.