Zakażenie bakterią Helicobacter pyroli to choroba, która może rozwijać się bardzo długo i nie dawać żadnych objawów. Bakteria ta bardzo szybko pokonuje drogę z jamy ustnej, mija przełyk, dwunastnicę i najczęściej zatrzymuje się w żołądku, w śluzówce. Zarażenie tą bakterią, nie wykryte w porę, może prowadzić do wielu poważnych chorób.
Jak można się zarazić tą chorobą?
Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt ze śliną osoby zakażonej. Może to być w czasie pocałunku, albo poprzez używanie tych samych naczyń lub sztućców, czy też pijąc nieprzegotowaną wodę, albo nie przestrzegając zasad higieny.
Objawy zarażenia bakterią Helicobacter pyroli
Do najczęstszych objawów należy uczucie pełnego żołądka, ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu, zgaga, utrata wagi, wymioty, niekontrolowane odbijanie i bekanie.
Jak wykryć bakterię w organizmie?
Najprostszym krokiem jest wykonanie testu. Test na Helicobacter wykonuje się z kału, z krwi i można to zrobić w warunkach domowych. Wraz z testem w aptece kupić można wszystkie narzędzia niezbędne do przeprowadzenia badania, które jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne.
Innym sposobem jest test na Helicobacter pyroli oddechowy. Wykonuje się go w laboratoriach w całej Polsce. Test ten pokazuje zawartość mocznika w oddechu. https://www.aptekagalen.pl/helicobacter-test-domowy-test-do-wykrywania-zakazenia-bakteria-helicobacter-pylori-1szt
Jak się wyleczyć?
Leczenie polega na podawaniu w tym samym czasie dwóch leków o działaniu antybakteryjnym i są to przeważnie antybiotyki. Do nich dochodzi trzeci lek, pantoporazol lub omeprazol. Leczenie trwa przeważnie około tygodnia.