Śródstopie zbudowane jest z pięciu równolegle do siebie ułożonych kości. W celu opisywania poszczególnych struktur wykorzystuje się zapis arabski lub rzymski, a numerację rozpoczyna się od środkowej części stopy. Śródstopie podlega dużym obciążeniom i w związku z tym może ulegać ono urazom, w tym na przykład złamaniom. Zazwyczaj złamaniom ulegają kości: I i V.

Jakie są typowe przyczyny i rodzaje złamań kości śródstopia?

W zależności od przyczyn oraz położenia danego urazu wymienia się:

  • złamanie Jonesa,
  • złamanie zmęczeniowe kości śródstopia,
  • złamanie awulsyjne kości śródstopia.

Czym charakteryzuje się złamanie Jonesa?

orteza na srodstopieTego typu uraz obejmuje V kość śródstopia. Zazwyczaj uraz ten jest zlokalizowany w niewielkiej odległości od jej zakończenia i powstaje na skutek nieprawidłowego ustawienia bocznego stopy. Wymienione miejsce jest słabo ukrwione, dlatego proces leczenia jest długotrwały. Wymaga on unieruchomienia stopy, a w wypadku nieprawidłowego zrostu nawet leczenie operacyjnego.

Czym jest złamanie zmęczeniowe kości śródstopia?

Tego typu urazy dzielą się na marszowe, stresowe i powolne. W wyniku powtarzającego się przeciążenia stopy dochodzi zwykle do złamania trzonu kości II lub III. Przeciążenie może mieć związek z wykonywaniem pracy stojącej lub intensywnymi treningami na siłowni. Załamanie maszerowe ma charakter postępujący. W jego przebiegu dochodzi do obciążania kości w efekcie czego pojawiają się mikrouszkodzenia. Nie podlegają one regeneracji, a w momencie krytycznym dochodzi do przerwania tkanki kostnej. Tego typu urazy goją się powoli, ale rokowanie jest dobre. W celu usztywnienia stosowana jest zazwyczaj orteza na śródstopie, które niestety nie jest dostępne od ręki w dowolnym sklepie, dlatego warto zajrzeć tutaj: https://www.orteo.pl/ortezy-kostki-i-stopy i cieszyć się ekspresową wysyłką.

Na czym polega złamanie awulsyjne kości śródstopia?

Tego typu uraz określany jako złamanie tenisisty obejmuje oderwanie końcowego fragmentu kości. Złamanie następuje zazwyczaj na skutek skręcenia stawu skokowego. W wyniku nagłego napięcia mięśnia dochodzić może do oderwania kości wraz z jej przyczepem. Tego typu urazy nie wymagają skompilowanego leczenia, które może się opierać na stosowaniu ortezy na śródstopie.

Post Author: admin