Z czym kojarzy nam się jemioła? Oczywiście ze Świętami Bożego Narodzenia. Dom pachnący pierniczkami, ciepło bijące z kominka, przystrojona choinka, a nad głowami domowników świętujących Boże Narodzenie zawieszona gałązka jemioły, skłaniająca do pocałunku parę pod nią stojącą. Ale nie każdy wie, że ta półpasożytnicza roślina ma wiele właściwości prozdrowotnych od dawna wykorzystywanych przez człowieka.
Lecznicze właściwości jemioły
Jemioła jest półpasożytem, który rośnie na drzewach i z nich czerpie substancje odżywcze. Jemioła w ziołolecznictwie jest wykorzystywana ze względu na zawartość składników takich jak lektyny, polisacharydy, fitosterole, flawonoidy. Ich ilość zależy od tego, na jakim gatunku drzew rośnie ten półpasożyt.
Jemioła działa moczopędnie, obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, zwalnia przyspieszone bicie serca spowodowane nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego. Ze względu na te właściwości preparaty zawierające jemiołę są stosowane w leczeniu choroby wieńcowej serca oraz miażdżycy i przypadłości jej towarzyszących takich jak drętwienie rąk i nóg, szumy uszne, uderzenia gorąca. Ponadto stosuje się ją jako środek o działaniu uspokajającym oraz zmniejszającym dolegliwości kobiet w okresie menopauzy.
Zawarte w roślinie lektyny i wiskotoksyny mają działanie cytotoksyczne, to znaczy że niszczą komórki nowotworowe, stąd jemioła może być stosowana jako uzupełniająca terapia przeciwnowotworowa.
Jak przyjmować jemiołę?
Jemiołę możemy zbierać i przygotowywać samodzielnie. W tym celu zbieramy liście i cienkie łodygi bez owoców, najlepiej od grudnia do marca. Możemy przyjmować w postaci nalewki, maceratu lub naparu przygotowanego z suszu.
Skutki uboczne stosowania jemioły
Choć jemiołę w ziołolecznictwie stosuje się powszechnie, należy sobie zdawać sprawę z tego, że jest to roślina trująca i przedawkowanie jej może spowodować wystąpienie takich objawów jak biegunka, wymioty, drgawki. Dlatego należy zachować ostrożność w jej stosowaniu. Najlepiej stosować gotowe preparaty zawierające jemiołę i w dawkowaniu trzymać się ściśle zaleceń producenta.