Praktycznie najczęstszym nowotworem, który dotyka polskie kobiety jest nowotwór piersi. Aż 22% przypadków nowotworów złośliwych atakujących kobiety to właśnie rak piersi. Jest to zatem choroba której nie wolno lekceważyć. Warto więc wiedzieć, jak wygląda profilaktyka raka piersi.
Jak wygląda profilaktyka raka piersi?
Jeśli chodzi o zapobieganie rakowi ciężko mówić o jakichś specjalnych zaleceniach. Jednak warto podejmować działania, które pozwolą szybko wykryć chorobę i rozpocząć leczenie. Kobiety powinny przede wszystkim same się badać i obserwować swoje piersi. Ponadto przynajmniej raz na dwa lata powinno się uczęszczać na badanie USG piersi. Pozwala ono stwierdzić, czy w strukturze piersi nie ma żadnych zmian.
Wskazania do odbycia USG piersi
Regularne badanie USG piersi Białystok powinny odbywać kobiety, które skończyły 30 rok życia. Wskazane jest ono także w przypadku, gdy kobieta sama wyczuje zmiany w swoich piersiach lub dokuczają jej bóle. Systematycznie na badania powinny się także udać panie, których członkinie rodziny (np. mamy, siostry, babcie) chorowały na raka piersi. Są to sytuacje, w których koniecznie należy przeprowadzić badanie. Jednakże każda kobieta powinna zwracać uwagę na swoje zdrowie, bez względu czy jest obciążona ryzykiem. Wczesne wykrycie choroby daje duże szanse na całkowite wyzdrowienie. Z pewnością należy o tym pamiętać już od młodych lat. Lekarze ciągle podkreślają, że profilaktyka jest najwazniejsza. Problem nowotworów poruszany jest w mediach i prasie.