Opryszczka wywołana jest działaniem wirusa HSV1. Można się nią łatwo zarazić poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną osobą. Objawem, który powinien zwrócić uwagę pacjenta jest napięta skóra ust, a następnie dokuczliwy świąd i pieczenie. Z biegiem czasu pojawia się także zaczerwienienie i charakterystyczna wypukła grudka. Na dalszym etapie przekształca się w bolesne, niewielkie pęcherzyki, które pękają samoistnie po kilku dniach. W łagodzeniu objawów pomocna jest maść na opryszczkę dostępna w każdej aptece.
Jak działa maść na opryszczkę?
Wszystkie leki na opryszczkę zawierają substancje czynne, które działają kojąco na stan zapalny i przeciwwirusowo. Stosowanie maści na opryszczkę wskazane jest w pierwszej fazie rozwoju wirusa. Szybkie użycie maści pozwala skutecznie zahamować jego rozprzestrzenianie i jednocześnie łagodzi nieprzyjemne objawy towarzyszące zakażeniu. Warto także pamiętać, że powstawaniu opryszczki sprzyjają:
- niska temperatura,
- stres,
- przeziębienie,
- światło słoneczne.
Jak stosować maść na opryszczkę?
Niewielka ilość preparatu należy wycisnąć z tubki i nałożyć na miejsce z widoczną zmianą. Po każdym zastosowaniu należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa. Do mycia twarzy najlepiej w tym czasie stosować jednorazowy ręcznik. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, zwykle aż do momentu ustąpienia objawów. W aptekach internetowych np. tutaj oprócz maści na opryszczkę dostępne są również tabletki, żele, płyny oraz specjalne plastry o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym.