Kozłek lekarski to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych na uspokojenie i lepszy sen, a także pomocne w depresji. Jego odpowiednie stosowanie jest w zasadzie pozbawione skutków ubocznych.

Kozłek lekarski a układ nerwowy

Popularna waleriana wspomaga leczenie lęku, zaburzeń emocjonalnych, stanów depresyjnych, a także bezsenności. Mechanizm działania kozłka lekarskiego opiera się na obniżaniu aktywności układu nerwowego.

Kozłek lekarski a układ trawienny

Zioło to działa rozkurczowo w obrębie układu pokarmowego. Stosowany jest w kolkach, stanach skurczowych czy nerwicy żołądka, gdyż ze względu na gorzki smak oraz zwiększanie wydzielania śliny, może wspomagać trawienie i poprawiać apetyt. Często kozłek lekarski wchodzi w skład kropki żołądkowych.

Kozłek lekarski na układ sercowo-naczyniowy

Zioło to zwiększa przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, spowalnia pracę serca oraz obniża ciśnienie. Może być stosowane wspomagająco w leczeniu arytmii serca. Bardzo często używane jest do produkcji kropli nasercowych.

Kozłek lekarski a dolegliwości kobiece

Roślina wykazuje działanie przeciwbólowe na dolegliwości menstruacyjne. Wynika to z właściwości rozkurczających mięśnie gładkie kozłka lekarskiego. Ponadto łagodzi również symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Kozłek lekarski stosowany zewnętrznie

Napar z tej rośliny pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako środek wspomagający leczenie łuszczycy, egzemy czy łupieżu. Wyciąg z kozłka lekarskiego wykorzystuje się również do produkcji kosmetyków, np. kremach, balsamach, szamponach oraz specjalistycznych maści pielęgnacyjnych.

Kozłek lekarski – przeciwwskazania

Waleriany nie należy łączyć z lekami przeciwhistaminowymi, nasennymi, uspokajającymi, zwiotczającymi mięśnie, a także alkoholem oraz jakimikolwiek środkami, które stosowane są w leczeniu chorób psychicznych. Ze stosowania tej rośliny powinny zrezygnować także kobiety w ciąży i w trakcie laktacji oraz dzieci poniżej 12 roku życia.

Post Author: admin