Niektóre choroby układu moczowo – płciowego kwalifikują się do leczenia u lekarza specjalisty. W przypadkach, kiedy lekarz pierwszego kontaktu nie jest w stanie zdiagnozować oraz wdrożyć odpowiedniego leczenia kieruje pacjenta do urologa, który jest właściwym specjalistą, aby skutecznie leczyć schorzenia układu moczowego u kobiet, moczowego i płciowego u mężczyzn, a także u dzieci.
Jak wygląda wizyta u urologa?
Lekarz urolog, zajmuje się badaniem i diagnostyką miejsc intymnych, dlatego do wizyty należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba zadbać o higienę miejsc intymnych oraz przygotować wyniki badania moczu.
Lekarz specjalista przeprowadza wstępny wywiad z pacjentem i ustala niepokojące objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu konkretnej choroby. Następnie może on przeprowadzić badanie dotykowe okolic krocza, podbrzusza oraz ujścia cewki moczowej. Zwykle zleca dodatkowe badanie posiewu moczu.
Jakimi schorzeniami zajmuje się urolog w zależności od płci pacjenta?
U kobiet urologia zajmuje się przede wszystkim chorobami układu moczowego – pęcherza, nerek oraz przewodów moczowych więcej dowiesz się na http://www.cmryska.pl/poradnie-specjalistyczne/poradnia-urologiczna-dla-dzieci/. Urolog może zlecić badanie przeglądowe jamy brzusznej w celu ewentualnego wykrycia kamieni w układzie moczowym.
Jeśli chodzi o mężczyzn oprócz układu moczowego lekarz o specjalności urologa diagnozuje oraz leczy choroby prostaty, prącia, jąder, a także odbytu. Zajmuje zapaleniami oraz nowotworami.