Orteza to aparat, który stabilizuje stawy albo określony odcinek ciała. Stosuje się ją przeważnie zamiast opatrunku gipsowego. Głównym zadaniem ortezy jest unieruchomienie stawów kończyn, które uległy urazom, takim jak skręcenie, zerwanie więzadeł czy zwichnięcie.
Orteza jest stabilizatorem, który ma za zadanie utrzymanie stawu w stałej pozycji. Jest to możliwe dzięki temu, że mają elementy usztywniające. Są to poduszki powietrzne między warstwami tkaniny.
Jakie są rodzaje ortez?
Ortezy można podzielić na te, które dotyczą górnych partii, czyli ortezy kręgosłupa, ortezy kończyn górnych, ortezy kończyn dolnych.
Ortezy kręgosłupa nakładane są na te odcinki szyjne kręgosłupa, co do których zachodzi podejrzenie urazu, na odcinek piersiowy, aby uzyskać korektę postawy, na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, aby stabilizować konkretny odcinek kręgosłupa.
Ortezy kończyn górnych to np. orteza barku, stawu łokciowego, dłoni i stawu nadgarstkowego.
Ortezy kończyn dolnych zakłada się podczas urazu stawu biodrowego, kolanowego i podudzia, a także stawu skokowego oraz stopy.
Różne rodzaje stabilizatorów znajdziemy w sklepie Orteo, w tym dobra orteza barku z możliwością zakupu online.
Orteza barku – jej rola w odzyskaniu zdrowia
Celem ortezy barku, a dokładniej stawu barkowego, jest ustabilizowanie ramienia w pozycji anatomicznej. Używa się jej po operacjach stawu barkowego, w okresie rekonwalescencji, a także w czasie naciągnięcia więzadeł lub przy przeciążeniach ścięgien. Często też stosuje się je profilaktycznie, w czasie wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, aby zapobiec przeciążeniu mięśni.