Wapń to składnik mineralny, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, jednak jego niedobór najsilniej odbija się na układzie kostnym człowieka. Dostarczanie prawidłowej ilości wapnia jest bardzo ważne,gdy jesteśmy dziećmi – wówczas przydatna jest dieta bogata w nabiał oraz w mięso. Wapn powinien być też dostarczany w większych ilościach, gdy wchodzimy w okres przekwitania. Dotyczy to szczególnie kobiet, które natura wyposaża w menopauzę.
Dlaczego wapń jest ważny dla organizmu?
Wapń wchodzi w skład budowy zębów, a także kości dużych, ale również w skład chrząstek. Śladowa jego ilość znajduje się też w płynach ustrojowych oraz w tkankach miękkich organizmu. Dzięki odpowiedniej ilości wapnia w organizmie, na baczności ma się nasz układ hormonalny, procesy trawienia, a także procesy przemiany materii. Dodatkowo, odpowiednia ilość wapnia sprzyja zachowaniu prawidłowej kurczliwości mięśni. Ma to niebagatelne znaczenie, gdy mówimy o skurczach mięśni okalających serce.
Jak suplementować wapń?
Gdy wapnia jest w organizmie zbyt mało, należy przyjmować cytrynian wapnia – https://evita.sklep.pl/pl/p/WAPN-W-PROSZKU-CYTRYNIAN-WAPNIA-500g-100-czysty-proszek-bez-dodatkow-Myvita/23113166. Należy unikać tabletek, które wapń podają nam w formie węglanu. Koniecznie trzeba suplementować wapń, gdy mamy osteoporozę. Osteoporoza jest w zasadzie spowodowana długotrwałym ubytkiem wapnia w organizmie. Czasami tak skrajnie niska ilość wapnia w organizmie jest spowodowana chorobami na innym tle, a nie nieprawidłową dietą. Należy to diagnozować i leczyć z pomocą lekarzy.
Dlaczego nie należy bagatelizować suplementowania wapnia, gdy jest coś nie tak? Gdy zdiagnozuje się niedobór wapnia w organizmie człowieka, gdy ten znajduje się w procesie wzrostu, wówczas może dojść do zmniejszenia masy ciała. Nie da się tego odrobić w późniejszym okresie życia – już nie wyrośniemy, gdy zakończą się naturalne procesy wzrostowe.