taśmy do kinesiotapingu

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która cieszy się dużą popularnością wśród sportowców lub jako sposób na zwalczanie bólu. Opiera się ona na zastosowaniu specjalistycznych taśm do kinesiotapingu (tejpów), które stabilizują stawy, wspomagając leczenie kontuzji lub zmniejszając ryzyko wystąpienia urazów. Na czym opiera się skuteczność kinesiotapingu oraz komu zaleca się korzystanie z niego?

Taśmy do kinesiotapingu – właściwości

Taśmy do kinesiotapingu, nazywane również tejpami, wykonane są z elastycznej bawełny. Nie są nasączone środkami przeciwbólowymi czy innymi substancjami chemicznymi – ich działanie opiera się wyłącznie na właściwościach sensorycznych oraz wspomaganiu naturalnych procesów regeneracji organizmu. Odpowiednio naklejone tejpy poprawiają krążenie krwi, zmniejszają obrzęk poprzez poprawę przepływu limfy oraz wpływają na receptory skóry, działając przeciwbólowo.

Zalety kinesiotapingu:

  • wspomaga procesy lecznicze poprzez poprawę mikrokrążenia i przepływu limfy,
  • działa przeciwbólowo, 
  • zapobiega kontuzjom i wspomaga leczenie istniejących urazów,
  • wysokie bezpieczeństwo: taśmy można stosować u dzieci i kobiet w ciąży,
  • nie przeszkadza w codziennych czynnościach i wykonywaniu sportu – wręcz przeciwnie, może zwiększać wydolność u sportowców.

Jak używać taśm do kinesiotapingu?

Działanie taśm do kinesiotapingu opiera się w dużej mierze na ich prawidłowym naklejeniu, przez co niezwykle ważna jest wiedza dotycząca techniki aplikacji. Ta z kolei znacząco różni się w zależności od umiejscowienia plastra oraz tego, jakie działanie chcemy uzyskać. Dlatego przed samodzielnym naklejeniem plastra warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który wskaże odpowiednią technikę. Ponadto należy pamiętać, że kinesiotaping wykazuje najwyższą skuteczność, kiedy tejpy są naklejane przez specjalistę.

Przed naklejeniem taśmy do kinesiotapingu należy odpowiednio oczyścić skórę, w razie konieczności usuwając owłosienie. Bezpośrednio przed aplikacją plaster należy potrzeć w celu aktywacji warstwy klejącej. Po naklejeniu plaster można nosić przez okres do 7 dni, w czasie których zachowuje on pełne działanie terapeutyczne.

taśmy do kinesiotapingu

Kinesiotaping – dla kogo?

Ze względu na liczne zalety kinesiotaping znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Oprócz tapingu rehabilitacyjnego i limfatycznego (leczenie obrzęku limfatycznego), taśmy do kinesiotapingu (tutaj) stosuje się w logopedycznym leczeniu wad wymowy, terapii blizn czy leczeniu neurologicznym. Jego zastosowanie jest więc niezwykle szerokie i wspomaga pracę wielu specjalistów.

Najczęściej kinesiotaping stosowany jest w leczeniu urazów, wad postawy oraz dolegliwości bólowych stawów i kręgosłupa – np. o podłożu zwyrodnieniowym. Z taśm do kinesiotapingu korzysta się w celu zapewnienia dodatkowej stabilizacji stawów, a także jako dodatek do standardowej rehabilitacji. Są one całkowicie bezpieczne, również dla osób starszych i kobiet w ciąży, przez co zwykle nie istnieją przeciwwskazania do korzystania z kinesiotapingu.

Kinesiotaping jest również szeroko wykorzystywany w medycynie sportowej. Tejpy zmniejszają ryzyko kontuzji podczas wykonywania sportu, a także mogą poprawiać ogólną sprawność organizmu. Chętnie korzystają z nich zawodowi sportowy, ale również amatorzy, którzy chcą zapewnić sobie większe bezpieczeństwo podczas treningu.

Post Author: admin