Istnieje wiele danych naukowych o zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS – premenstrual syndrome). Większość kobiet doświadcza pewnych objawów napięcia przedmiesiączkowego, ale to nie znaczy, że wszystkie mają kliniczny PMS. Niektórzy lekarze i badacze uważają nawet, że całe zjawisko PMS jest przesadzone i wyolbrzymione. Czyż nie zastanawiające się jest to, że większość, która tak uważa to mężczyźni, hę?

Jednakże tak czy inaczej gorsze samopoczucie przed miesiączka odczuwa wiele kobiet. Takie są fakty. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z objawami PMS i nie wszystkie są medyczne, naukowe lub oparte na dowodach. Czy chodzi o gorącą kąpiel, czy o ulubione jedzenie albo jakieś środki farmakologiczne jak castagnus, cyclodynon czy mastodynon, nie zawsze potrzebna twardych naukowych dowodów, aby wiedzieć, co sprawia, że kobieta czuje się lepiej. Zgodnie z klasyczną zasadą, że nawet jak coś nie powinno działać, a działa, to ma to sens. Oto kilka wskazówek jak radzić sobie z gorszym samopoczuciem podczas PMS.

Dieta

Ciało potrzebuje odpowiednich substancji, mikor-i makrolementów i witamin. Dieta, która dostarcza składników odżywczych potrzebnych do rozwoju może pomóc. Niektóre badania sugerują, że diety z odpowiednią ilością wapnia i witaminy D mogą zmniejszać ryzyko PMS. Diety bogate w tiaminę (witaminę B1) i ryboflawinę (witamina B2) mogą również zmniejszyć ryzyko wystąpienia PMS.

Regularne ćwiczenia

Ćwiczenia to kluczowa część zrównoważonego życia, więc warto dbać o zdrowie. Ważne jest, aby nie tylko ćwiczyć, gdy przechodzi się okres, ale także prowadzić stałą rutynę ćwiczeń. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w przedmiesiączkowych bólach głowy, obrzękach piersi, nudnościach i innych niefajnych rzeczach związanych z PMS. Wysiłek fizyczny – czy to będą treningi z Ewą Chodakowską (Killer, Skalpel), czy bieganie albo fitness – to zawsze „zastrzyk” endorfin. A te działają wprost bosko.

Mniej stresu

Stres może zaostrzać objawy PMS, podobnie jak wszystkie inne rzeczy niekorzystne dla kobiety. Jeśli łagodny lub umiarkowany niepokój lub podrażnienie jest cechą PMS, dobrze jest uspokoić nerwy za pomocą jogi, ćwiczeń oddechowych. Wspomagająco działają też naturalne leki takie jak:

Zły nastrój to nie zawsze PMS

Ludzie nie są robotami. Naturalną częścią bycia człowiekiem jest przechodzenie przez różne emocje i stany. Nie zawsze złe samopoczucie jest związane z PMS. Przed powiązaniem wahań nastroju z PMS, dobrze jest rozważyć inne istotne bodźce, takie jak ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Niektóre marki czerpią niezłe zyski z zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a w reklamach nierzadko pojawiają się sytuacje, które mogą skłaniać do przekonania, że określone objawy można przypisać PMS. To bardzo wygodne, nieprawdaż?

Prawdziwy zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zmiany, które zakłócają zdolność kobiet do wykonywania codziennych czynności. Jednakże o ile wiele kobiet ma objawy napięcia przedmiesiączkowego, tylko około 3 do 8 % doświadcza objawów, które są tak poważne, że nie mogą wykonywać codziennych czynności. Warto o tym pamiętać.

Post Author: admin