rumianek

Koszyczki kwiatowe rumianku zawierają 0,2-0,8% olejku eterycznego, w skład którego wchodzi chamazulen. Rumianek zawiera również terpeny, seskwiterpeny, terpeny, farnezen, bisabolol, kwas kaprylowy i kwas izowalerianowy.

Rumianek – właściwości i zastosowanie

Napar z koszyczków kwiatowych rumianku ma działanie przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne, łagodnie ściągające, przeciwbólowe, uspokajające, przeciwdrgawkowe, napotne, żółciopędne, żółciotwórcze. Napar z rumianku zwiększa wydzielanie gruczołów trawiennych, ma działanie żółciopędne, zmniejsza proces fermentacji, łagodzi skurcze jelit.

Preparaty z rumianku

Preparaty z rumianku przyspieszają regenerację nabłonka w doświadczalnych wrzodach i opóźniają rozwój stanu zapalnego. Sproszkowany kwiat rumianku w medycynie ludowej stosowany jest w migrenie, sok z rumianku stosowany jest wewnętrznie w leczeniu zapalenia żołądka, wrzodów żołądka, skurczów i bólów żołądka i jelit, wzdęć, biegunek, chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego i pęcherza moczowego, skurczów nerek.

Rumianek jest zalecany w przypadku zwiększonej kwaśności soku żołądkowego. Przyjmowany na noc z miodem i śmietaną wywołuje spokojny sen. Zewnętrznie, w postaci płukanek, stosowany jest na ból gardła, do przemywania oczu, ran, pocenia się kończyn.

Napar z kwiatów rumianku

Napar z kwiatów rumianku stosuje się wewnętrznie w chorobach przewodu pokarmowego, chorobach wątroby i dróg żółciowych, wzdęciach, skurczach żołądka, jako lewatywy – w zapaleniu jelita grubego i hemoroidach; W postaci płukanek – przy stanach zapalnych dziąseł, błon śluzowych, anginie; w postaci lotionów (płynny preparat)- przy egzemie, wrzodach, ropniach, oparzeniach promieniami rentgenowskimi; w postaci okładów – przy reumatyzmie, podagrze, artretyzmie, stłuczeniach.

Olejek eteryczny z rumianku

Olejek eteryczny z rumianku ma właściwości odkażające i napotne, zmniejsza tworzenie się gazów, łagodzi ból, łagodzi stany zapalne, normalizuje zaburzone funkcje przewodu pokarmowego, stymuluje centralny układ nerwowy: wzmaga i przyspiesza oddychanie, zwiększa częstość akcji serca, rozszerza naczynia mózgowe.

 

Post Author: admin