Owsiki to niewielkie pasożyty, które pojawiają się przede wszystkim u dzieci. Wynika to z faktu, że u większość kilkulatków nie ma wyrobionych odruchów pozwalających zachować pełną higienę. U osób, u których pojawiają się te pasożyty mówi się o owsicy. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Najważniejsze objawy owsicy

Często w pierwszym stadium choroby dziecko nie odczuwa żadnych objawów. Z czasem może pojawić się odczuwanie swędzenia w okolicy odbytu, które staje się szczególnie uciążliwe w godzinach wieczornych i może powodować problemy ze snem. W przypadku dzieci, u których owsica trwa kilka tygodni mogą pojawić się dodatkowe objawy będące konsekwencją zaburzeń snu, mowa między innymi o sińcach pod oczami oraz bladości skóry

Leczenie owsicy

Badanie kału zwykle nie pozwala na wykrycie owsików. Jak w takim razie można stwierdzić ich obecność? Sposobem na to może być sprawdzenie okolicy odbytu malca w nocy, kiedy pasożyty „wędrują”, niekiedy są one widoczne w stolcu. Kiedy już wiadomo, że dziecko ma ten problem warto podawać mu lek na owsiki Pyrantelum oraz wprowadzić pewne zmiany w higienie malca. https://www.aptekagalen.pl/pyrantelum-polpharma-250mg-3tbl Przede wszystkim konieczna jest wymiana piżamy oraz pościeli, które były używane przed rozpoczęciem leczenia. Warto dbać o to, by dziecko często myło ręce, dobrze by robili to również pozostali domownicy, pomoże to uniknąć zarażenia.

Dawkowanie leku na owsiki Pyrantelum jest uzależnione od wagi leczonej osoby, w przypadku najmniejszych dzieci wystarczy zwykle jedna tabletka. Co ważne, powinna ona zostać podana ponownie po upływie trzech tygodni od przyjęcia pierwszej dawki lekarstwa.

Post Author: admin