materace do ćwiczeń

Materac gimnastyczny jest wygodnym podłożem pozwalającym wykonywać różnorodne ćwiczenia. Z tego względu mata powinna być odpowiednio miękka, by zapewnić jak najlepszy komfort oraz bezpieczeństwo osobie ćwiczącej. Na co zwracać uwagę i na jaki materac się zdecydować, by pasował do indywidualnych potrzeb danej osoby?

Materac gimnastyczny – z czego powinien być wykonany?

Materace do ćwiczeń powinny mieć wypełnienie z poliuretanowej pianki (np. takie jak te dostępne tutaj), która zagwarantuje zachowanie jego właściwości bez względu na obciążenia treningowe lub częstotliwość wykonywania ćwiczeń. Produkt musi być wysokiej jakości, by pianka nie odkształcała się ani nie zbijała, dzięki czemu materac będzie służył przez wiele lat bez potrzeby wymieniania. Najczęściej wykonuje się je z:

  • PVC,
  • kauczuku,
  • gumy,
  • lateksu,
  • plawilu,
  • skóry syntetycznej.

Materace wykonane z kauczuku, lateksu, gumy lub plawilu są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale w zamian za to są droższe. Natomiast materace z PVC albo skóry syntetycznej są lekkie, łatwe w przechowywaniu i wytrzymałe na obciążenia treningowe.

O czym pamiętać podczas wyboru materaca do ćwiczeń?

Przed zakupem materaca gimnastycznego warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak:

  • materiał, z którego jest wykonany – powinien być on odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz łatwy w utrzymaniu czystości, dlatego najczęstszym wyborem jest PVC.
  • wypełnienie – gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania, dlatego najlepszą opcją jest pianka poliuretanowa chroniąca przed odkształcaniem się.
  • twardość – wybór zależy od indywidualnych potrzeb i wykonywanych ćwiczeń, choć najczęstszym wyborem są materace o średniej twardości. W przypadku sztuk walki zwykle stosuję się twarde materace, a w szkołach miękkie w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom.
  • grubość oraz jego rozmiar – jest to zależne od własnych preferencji i potrzeb w zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń tak jak w kwestii twardości.

Standardowe materace mają rozmiar 150 x 100 cm i często wystarczają do wykonywania różnorodnych ćwiczeń sportowych oraz rehabilitacyjnych. Jeśli jednak potrzeba większej powierzchni, dobrym wyborem jest połączenie ze sobą kilku materacy.

Inną możliwością są modele składane, które pozwolą zaoszczędzić mnóstwo miejsca, szczególnie jeśli ćwiczenia wykonywane są w domu, ponieważ materac można w każdej chwili złożyć i odpowiednio przechowywać w szafie, pod łóżkiem czy gdziekolwiek się zechce.

W sprawie wyboru najwięcej zależy od własnych preferencji oraz potrzeb – w przypadku materaca do przedszkola lub szkoły warto zdecydować się na materac miękki, rehabilitacyjny powinien być średniej twardości, natomiast materace twarde nadają się przede wszystkim do wykonywania ćwiczeń statycznych, np. stanie na rękach, medytowanie lub sporty walki.

Tak samo jest w kwestii jego rozmiaru – jeśli potrzeba więcej miejsca do wykonywania ćwiczeń, dobrze jest wybrać większy model, lecz jeśli nie jest to konieczne, optymalny rozmiar w zupełności wystarczy.

Post Author: admin