
Żadne laboratorium nie mogłoby przeprowadzać badań, jeżeli nie byłoby wyposażone w odpowiedni sprzęt. Profesjonalne urządzenia wykorzystywane są nie tylko do samych testów, ale również do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim laborantom. Bez wątpienia jednym z tego rodzaju urządzeń jest mieszadło magnetyczne.
Czym jesteś mieszadło magnetyczne?
Mieszadło to podstawowy element wyposażenia każdego laboratorium. Pozwala ono na odseparowanie laboranta od cieczy w trakcie jej mieszania. W jaki sposób działa urządzenie? Obecnie producenci mogą zaoferować dwa podstawowe rodzaje mieszadła magnetycznego, ale schemat ich działania jest zawsze taki sam. Sprzęt działa dzięki wykorzystaniu tzw. dipola i tworzących zmienne pole magnetyczne magnesów.
https://danlab.pl/nasze-produkty/przygotowywanie-prob/mieszadla-magnetyczne/
Dipol to niewielki element wytworzony z materiału reagującego na zmiany pola magnetycznego. Z tego względu najczęściej jest to żelazo lub stal. Dipol umieszczany jest w cieczy, a ta następnie na urządzeniu, które wytwarza zmienne pole magnetyczne.
To właśnie ono wprawia Dipol w ruch, a tym samym przyczynia się do mieszania znajdującej się w zbiorniczku zawartości.
Podstawowe rodzaje mieszadła
Wytwarzanie zmiennego pola magnetycznego może się odbywać zarówno poprzez naprzemienne włączanie i wyłączanie magnesów, jak i poprzez zmianę ich położenia.
Z włączaniem i wyłączaniem magnesów rozlokowanych wokół cieczy ma się do czynienia w urządzeniach estetycznych, które jednak ze względu na swoją mniejszą efektywność są wypierane przez urządzenia wykorzystujące zmianę położenia magnesów.

W tym przypadku magnesy na stałe przymocowane są do blatu, który za pomocą silniczków elektrycznych wprowadzany jest w ruch, a tym samym prowadzi to do zmiany pola magnetycznego.